Kuidas valida kella?

Spordikellad ja aktiivsusmonitorid on jätkuvalt maailmas populaarsust kasvatamas. Sellele on kaasa aidanud tervislike eluviiside edendamine, harrastusspordi menukuse tõus ning mitmete sotsiaalsete ja teiste kasulike funktsioonide lisamine kelladele. Spordikellade ja aktiivsusmonitoride tootjaid on sadu, tooteid on tuhandeid ja seetõttu on ka aspekte, mida valides tähele panna, väga palju.

Madalama hinnaga aktiivsusmonitorid loevad ainult sinu samme, kallimad annavad informatsiooni pulsi, unegraafiku ja ka näiteks sinu meeleolu kohta. Turule on jõudnud ka kellad, mis suudavad operatiivselt kandja vererõhku kontrollida.

Nutikellad

Miks osta?

Aktiivsusmonitor sobib inimesele, kes tahab jälgida enda igapäevaseid edusamme. Unegraafik, kulutatud kalorid, läbitud sammud, korrused ja teekond, pulss – seda kõike on võimalik parimate aktiivsusmonitoride abil jälgida. Spordikell innustab sind olema aktiivsem, võimaldades seada endale päevaseid või nädalasi eesmärke. Näiteks võid sa proovida läbida iga päev 10 000 sammu ning selle saavutamisel annab spordikell pidulikult märku. Olles edukalt täitnud esialgsed eesmärgid, pakub sinu kell veelgi võimalusi enda proovile panekuks. Sa võid võrrelda oma tulemusi sõprade ja tuttavatega ning korraldada üksteise motiveerimiseks põnevaid võistlusi. Aktiivsusmonitor on justkui personaalne treener ning ühekordne väljaminek tagab sulle toreda abimehe aastateks.

Disain/materjalid

Toodet valides ei saa minna mööda selle füüsilistest parameetritest. Madalama hinnaga kellad on enamasti rihmaga, mida ei ole võimalik hiljem teise vastu vahetada. Sellisel juhul tuleb kella värv ja välimus enne ostu tegemist läbi mõelda (küsi enne ostu kindlasti, kas rihma saab vahetada).

Kindlasti tuleks võimalusel kella enne ostmist käele proovida. Osad kellad ei pruugi kasutajale oma kuju pärast mugavad olla.

Kella ostes peaks kindlasti uurima, mis materjalidest tooted tehtud on, et hiljem ei peaks allergiliste reaktsioonide tõttu kella kandmisest loobuma.

Klickis on müügil erinevates värvitoonides ja erinevatest materjalidest Trendybay kellarihmad, millega saab lihtsasti oma kella välimust muuta.

Ekraan

Kindlasti tasuks enne kella ostmist veenduda, et ekraan on sobiv. Osadel mudelitel võib ekraan operatiivseks kasutamiseks kliendi jaoks liiga väikese kirjaga olla, osad puutetundlikud võivad sõrmega liigutamiseks suurenäpulise inimese jaoks liiga pisikesed olla.

Ekraane on põhiliselt kaht tüüpi: AMOLED puutetundlikud ja e-ink. Esimene neist pakub kirkaid värve, aga sellega kaasneb ka tunduvalt väiksem akukestvus. E-ink ekraanid jäävad värvide ja kauni pildi osas esimestele kõvasti alla, aga nende akud võivad tänu sellele kesta palju kauem.

Aku

Kellade akud kestavad alates ühest päevast kuni mitme kuuni. Kindlasti peaks enne ostmist veenduma selles, et akukestvus käiks kooskõlas inimeste igapäevategevusega.

Akukestvust mõjutab rohkem või vähem ka erinevate andurite kasutamine. Näiteks pidev GPS-positsioneerimine võib aku väga kiiresti ära kulutada.

Kellade omadused

Pulss. Kuigi mitmed kellad suudavad end siduda ka pulsivööga, mõõdavad kellad pulssi enamasti käelt. Kella tagaküljel on pisikesed ledid, mis saadavad valguse veresoontele ja tagasi peegeldunud valguse alusel arvutavad pulsisageduse.

Pulsimõõtja

Elektrokardiogramm. Mitmed uuemad kellad suudavad teha südamefilmi (jälgivad südame töötamise käigus tekkivaid elektrilisi impulsse). Seeläbi saab hinnata südame rütmi ja südamelihase verevarustuse häireid.

Uni. Kell registreerib sinu liikumise ja pulsisageduse ning suudab üpris täpselt hommikul teada anda, millistes unefaasides ja kui kaua sa olid.

Vaikne äratus. Enamikku kelladest on võimalik kasutada ka äratuskella asemel. Kui õige hetk on käes, hakkab kell vibreerima ja äratab teid. See on eriti kasulik kui mobiilihelin võib kõrvalmagajaid segada.

Korrused. Osadel kelladel on sisse ehitatud altimeeter, mis suudab õhurõhu järgi kindlaks teha, kas sa oled mõne korruse läbinud või mitte.

GPS/Glonass. Kellad, millel on GPS, suudavad väga täpselt ära registreerida sinu asukoha ja hiljem on väga hea näiteks läbitud jooksutrajektoori analüüsida. GPS mõõdab ka läbitud vahemaad palju täpsemalt kui puhtalt sammude alusel arvutatud teekond.

Osade kellade infos on välja toodud, et kellal on connected GPS. See tähendab seda, et kellal on positsioneerimiseks vaja olla telefoniga ühenduses ja temas endas GPS-võimalust ei ole.

Liikumine. Kaasaegsed kellad suudavad tänu akselomeetrile üpris täpselt lugeda kandja samme ja ka kõiki teisi liigutusi. Vahet pole, kas kandja on ärkvel või magab.

Sisemälu. Kui soovite trenni ajal telefoni koju jätta, siis on kindlasti kasulik vaadata, kas kellal on muusika/taskuhäälingute jaoks olemas ka sisemälu. Kui on, siis saate muusika kella laadida ja seda bluetoothi kaudu oma kõrvaklappidesse või kõlaritesse lasta.

Wifi. Kui kellal on sisseehitatud Wifi, suudab kell infot vastu võtta või edastada ka ilma telefonita. Näiteks Fitbiti wifiga kellad suudavad kogu aktiivsusinfo ise Fitbiti serveritesse edasi saata ja telefoniga sünkroniseerimist ei ole vaja.
Lisaks toimivad uuendused tänu wifile palju kiiremini.

Bluetooth. Bluetooth võimekus on olemas peaaegu kõigil kelladel ja aktiivsusmonitoridel. Tänu sellele suudab kell infot telefoni saata või sealt seda vastu võtta.

e-SIM (LTE). Kui kell on e-Sim võimekusega, siis on võimalik telefon täiesti koju jätta ja helistamiseks/sõnumite saatmiseks kasutada ainult kella.

Märguanded. Kellasid peetakse tihtipeale ka telefonide käepikenduseks. Seda seepärast, et enamik kellasid suudab kuvada ka telefoni saabunud sõnumeid ja teavitavad kandjat sissetulevast kõnest. Kui see osa on tähtis, siis tuleb ostu sooritades seda kindlasti kontrollida.

NFC-maksed. NFC makse puhul sisestatakse kella krediitkaardi info ja edaspidi saab mugavalt makseid sooritada. Kindlasti tuleb jälgida, kas NFC-maksed on soovitud piirkonnas kasutatavad.

Keeled. Inglise keel on kõigis kellades olemas. Kui Inglise keelt üldse ei räägi, siis tasuks uurida, kas kellas on olemas ka mõni muu meelepärasem keel.

Operatsioonisüsteem ja kellasisesed rakendused. Olenevalt kellas kasutatavast operatsioonisüsteemist on võimalik sinna lisada erinevaid kellasisiseseid rakendusi (näiteks Google Maps, Spotify, Pokemon GO jne). Kui kellal on Watch OS (Apple) või Wear OS (Android), võite kindlad olla, et allalaaditavaid rakendusi on ülimalt palju. Sama võib öelda ka Samsungi kellades kasutatava Tizen OS-I kohta. Kui ühtegi eelnimetatud operatsioonisüsteemi kellas ei ole, tasuks uurida, kas kaasasolevad rakendused on kasutajale piisavad.

Rakendused

Vee-, tolmu- ja survekindlus

Kui ostad aktiivsusmonitori, siis tasub mõelda, millistes tingimustes sa seda kasutama hakkad. Kui sa ujulas ei käi, siis piisab ainult pritsmekindlusest. Pritsmekindlat seadet võib kasutada näiteks käsi või nõusid pestes, kuid veespordi harrastajad peaksid kindlasti jälgima kella täielikku veekindlust (kõige parem on kui kellal on spetsiaalselt välja toodud, et see sobib ka ujumiseks, sest intensiivsed käeliigutused vees võivad vee isegi veekindlusest hoolimata kella korpusest sisse suruda).

Vee- ja tolmukindlust märgivad kellale lisatud IP (International protection rating) ja kaks numbrit. Esimene number tähistab kaitset tolmu vastu (skaalal 0–6). Mida väiksem on number, seda väiksem on seadme kaitsevõime. Teine number tähistab kaitset vee vastu (skaalal 0–8). Näiteks seade IP68 on täielikult kaitstud tolmu ja vee vastu.

Veesurvekindlust märgib kellale lisatud ATM hinne. Näiteks 1ATM tähendab kaitset väikese vihma korral, 3ATM lubab seadet duši all kasutada ja 5ATM tähendab kaitset ujudes.

Veekindel kell

Lisad

Erinevate kellade puhul tasub kindlasti uurida, kas ja milliseid lisavõimalusi nad pakuvad. Näiteks spordikellade tootja Fitbit pakub kaalusid, mis mõõdavad ka rasvaprotsenti. Sarnaseid kaale pakuvad ka teised tootjad. Kaalumise ja mõõtmise tulemused laetakse automaatselt üles, kus neid analüüsitakse rakendusesiseselt.

Kui kellal ei ole sisseehitatud pulsimõõtjat, tasub mõelda ka pulsivöö ostmisele. Mitmed rakendused suudavad pulsiinfot vastu võtta ka teise firma seadetelt.

Rakendus

Kellade kasutamine ja enda progressi jälgimine on mugav tänu sellega haakuvale rakendusele. Rakenduse saab alla tõmmata nii mobiili, tahvel- kui ka lauaarvutisse. Rakendus on koht, kuhu kõik sinu tulemused kogutakse.

Kuna kogu informatsioon on ühes kohas koos, saab kergesti enda arengut analüüsida. Lisaks saab võrrelda erinevate trennide südametegevust ja vaadata, kas ja kuidas tulemused paranevad. Rakendus saab aru, kas sa käid ujumas, jooksmas või jalgrattaga sõitmas ja logib kõik need tegevused eraldi rakendusse. Nii saad sa jälgida, millised tulemused on sul erinevatel spordialadel.

Mitmed tootjad ei panusta oma rakendusse ja need ongi tihtipeale puhtalt andmete kogumise kohad. Seetõttu on ka nende tooted võrreldes konkurentidega tihtipeale tunduvalt odavamad. Kui tundub, et kaks toodet on justkui täpselt samade võimalustega, aga hind on kordades erinev, siis võibki tihtipeale see tulla just eelmainitud põhjustel.

Ühenduvus

Enne ostu sooritamist tuleks uurida, kas tulevane aktiivsusmonitor ühendub sinu praeguse seadmega. Kindlasti tuleb ühenduvuse kontrollimisel lähtuda täpsest seadme mudelist. Näiteks osade Huawei telefonidega ei saa paljusid kellasid/aktiivsusmonitore üldse kasutada.